AYM’de kimin dediği oldu?

Muhalif medyaya göre Anayasa Mahkemesi’nin mevcut Başkanı Zühtü Arslan giderayak hükümete gol atmış ve kendisine yakın bir ismi AYM’nin başına geçirmiş! 

Yüksek yargıdaki görev değişimlerini bile hükümete atılan gol perspektifinden değerlendirmek ancak bizim medyada görülebilecek bir tuhaflık. 

İşin aslı şu: AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya, eski başkan Zühtü Arslan’ın seçilmesini istediği aday değildi. Yani ortada kimsenin kimseye attığı bir gol yok. 

15 üyenin dokuzunun oyunu alarak seçilen Özkaya, iki yıl boyunca görev yapacak. 

İki yılın sonunda yeni bir başkan seçilecek. 

Özetle yeni AYM Başkanı bir uzlaşıyla seçilmiş. Eski Başkan da bu uzlaşıya dahil değil. 

Not: Özkaya’nın hukukçu olmaması tartışılıyor. AYM’nin eski başkanlarından Haşim Kılıç da hukukçu değildi. 

İstanbul’da son durum  

Seçime kaldı dokuz gün.. 

İstanbul’da iddialı iki adaydan birinin gündemi kendi ifadesiyle yol arkadaşlarının başrollerde olduğu para sayma görüntüleri… 

Diğer aday ise yine projeler üzerinden yürüyor. Murat Kurum’un “Benim İstanbul dışında bir gündemim” yok ifadesi aslında bu seçimin özeti. 

Kurum kampanyanın son etabında ağırlığı kentin iki büyük sorunu trafik ve kentsel dönüşüme verdi. 

Proje üzerine proje açıklıyor. “Trafik tamamen durmadan, hayat felç olmadan” başlığıyla duyurduğu iki vaadi de İstanbul için hayati önemde. 

1-Raylı sistem ağı iki katına çıkarılacak. 

2-Kentin iki yakasına iki büyük tünel yapılacak. (Avrupa yakasındaki 88.2, Anadolu yakasındaki 34 km. uzunluğunda olacak). 

“Deprem kapıyı çalmadan, her şey altüst olmadan” başlığıyla açıkladığı 650 bin konut dönüşümü, 100 bin sosyal konut, KİPTAŞ eliyle yapılacak 300 bin konut ve 250 bin konutun yerinde dönüşümü projeleriyle de adeta yeni bir İstanbul vadediyor Kurum. 

Eğer seçmen hayatına doğrudan dokunacak bu vaatleri satın alır ve İstanbul’un algıyla yönetilmesine “Dur” deme kararını verirse… 

İstanbul’da durum Murat Kurum olur… 

Hiçbir algı çalışması ve mağduriyet hikayesi de buna engel olamaz. 

250 bin kişilik sandık ordusu  

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, 31 Mart günü kentte görev alacak sandık görevlilerini belirlemiş. 

Şimdi sıkı durun. O gün tam 250 bin AK Partili sahada ve sandık başında olacak. Her okulda en az bir sandık görevlisi ve avukat görevlendirilecek. 

2019 seçimlerinden çıkarılan dersle bu kez İstanbul’da işi sıkı tutuyor AK Parti. 

Asil ve yedek sandık kurulu üyeleri ve müşahitlere periyodik eğitimler veriliyor. Yetki ve sorumluluklarının ne olduğu, usulsüz işlemlere karşı hangi yollara başvuracakları tek tek anlatılıyor. 

Her hafta en az 500 bin hane ziyaret ediliyor. Murat Kurum’u İstanbul’un yeni başkanı seçtirmek için sokakta, evlerde, mahallerde, AVM’lerde, OSB’lerde, STK’larda, Teknokentlerde, Millet Bahçelerinde inanılmaz bir saha çalışması yürütülüyor. 

Bütün bunların üstüne dijital dünya da ihmal edilmiyor. İstanbul’da bir de Dijital Seçim Koordinasyon Merkezi kurmuş AK Parti… Burada da her yaştaki seçmene yönelik dijital kampanyalar geliştiriliyor. 

AK Parti’nin bu seçimdeki en büyük artılarından biri İstanbul örneğinde görüldüğü üzere saha siyasetindeki tecrübesi. AK Parti dışında hiçbir parti böylesine büyük bir organizasyonun altından kalkamaz. 

Bu kadar çaba ve emeğin muhakkak sandığa yansıyan bir sonucu olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x